Schodiště a senioři


Dohodli jste se s rodiči, že si pořídíte společný dvougenerační dům, a že prodáte oba městské byty, abyste mohli žít pod jednou střechou? Toto řešení skýtá řadu výhod, počínaje finančními úsporami a konče menší pracovní zátěží při údržbě domu a zahrady, kdy se práce snáze rozdělí mezi všechny obyvatele domu.

schodiště v domě

Senioři, kteří se do těchto prostor stěhují, obvykle požadují bydlet v přízemí kvůli pohodlí, a většinou jim v tom mladá generace nebrání. Vyjít vstříc rodičům či prarodičům v tomto směru je samozřejmě pozitivní krok, ale my bychom vám chtěli naznačit, že to zas až tak pozitivní krok být nemusí. Necháte-li si zhotovit od specializované firmy vnitřní samonosné schodiště ve společných prostorách domu, ať už se bude jednat o lomené s mezipodestou, přímé nebo spirálové, zkuste se navzájem pobavit o tom, že chůze po schodech je jeden z nejúčinnějších pohybů pro posílení kondice, vylepšení nálady a prodloužení života.

dřevěné schodiště

Je známo, že generace našich předků mnohem více fyzicky pracovaly, a i ve vysokém věku je netrápily civilizační choroby. Svůj podíl viny na tom má především stres, nevhodně sestavený jídelníček a právě nedostatek přiměřeného pohybu. Výhodou chůze po schodech je obrovská variabilita v podobě tělesného cvičení, můžete chodit pozvolna i zostra, můžete vycházet schody po dvou, a lze chodit i se zátěží na zádech. Zvedání na špičky zároveň posiluje klenbu chodidel a chůze po schodech naboso je navíc zcela bezpečná.

Byla by škoda aby senioři, kteří jsou stále dobře pohybliví, zlenivěli v přízemí svého domu, odkud budou vycházet pouze na zahradu či na zápraží, zvláště pokud jsou již v důchodu a nemusí z domu vážit cestu den co den do zaměstnání. Pro mladou generaci je přízemí přijatelné, protože si snadno najde čas na sport nebo outdoorové aktivity v přírodě, například horskou turistiku, a schodiště v domě klidně může přenechat seniorům.