Co pro vás znamená slovo fotovoltaika


Fotovoltaika se dnes instaluje na střechy rodinných domů, na zatravněné plochy bývalých průmyslových areálů a na další pozemky, takže vás nepřekvapí, když jedete autem po silnici z města na venkov a tu a tam se slunce odrazí od lesklého střešního povrchu, aby vás pohladilo po tváři a připomnělo vám, že právě tam se lidé rozhodli vzít hospodaření s energiemi do svých rukou. Fotovoltaika se v současné době zařadila k nejvyslovovanějším termínům právě v souvislosti s úsporou financí v rodinných rozpočtech, a to ze zcela zjevného důvodu – umožňuje totiž trojí systém úspor v jednom řešení.

fotovoltaika na trávníku

Výroba elektřiny – primárním cílem fotovoltaických elektráren je výroba stejnosměrného proudu, který je přes střídač přeměňován na využitelný střídavý proud pro naše běžné spotřebiče. Tímto způsobem lze napájet prakticky cokoli, co v domácnosti máte, počínaje chladničkou a konče elektrickým nářadím.

Přitápění – s fotovoltaikou lze i přitápět jakékoli prostory, týká se to jak systémů připojených do rozvodné sítě, tak i těch nezávislých ostrovních. Může to probíhat například tak, že máte k dispozici krbová kamna s tepelným výměníkem a teplem zásobujete podlahové topení, což je jeden z nejúspornějších topných systémů na trhu. S fotovoltaikou si tu můžete vypomáhat po celý rok, a i s přihlédnutím na nižší výkon panelů v zimním období to má stále svůj význam.

fotovoltaické panely

Ohřev vody – teplá užitková voda se vám nikdy sama od sebe neohřeje, musíte využít vhodný tepelný zdroj, a to zpravidla nebude zadarmo. Jediné dva zdroje jsou zdarma, a sice geotermální vývěry, například lázeňské termální prameny, a právě Slunce. V tomto případě skrze fotovoltaiku uvádíte do činnosti topnou spirálu ve vašem bojleru, a ta se postará o dostatek teplé vody v domácnosti. Ohřev vody se týká i dalších vodních zásobníků, například bazénů, vířivek nebo akvárií.