Party bez balonků – to není ono


Také rádi chodíte na různé poutě a posvícenské zábavy, kde se dá utratit spousta peněz za turecký med, cukrovou vatu a spoustu hraček a roztomilých předmětů pro zábavu dětí i dospělých? Součástí těchto akcí jsou vždy balónky. Nafukovací balónky pro pinkání nebo jen tak pro radost vzhledem k jejich pestrým barvám. Když si ale balónek nafouknete ze své plicní kapacity, bude se jen líně povalovat po stole nebo dopadne na zem, kde by mohl i prasknout. Jestliže jej ovšem naplníte lehčím plynem, než je vzduch, bude se vznášet v povětří, a pokud jej neukotvíte, uletí vám.

dívka s balonky

A právě plnění pevných balonků na party lehkým plynem je to, co z nich vytváří skutečně vydařenou věc. Balónek na zemi vás omrzí během pár minut, ale vznášející se balón u stropu, anebo přivázaný k party stanu, pergole či altánu, vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

Hra barev aneb kolik balónků pořídit – jeden balónek je trapně málo a dva, to je jak bratr a sestra v sirotčinci. Balonků by mělo být minimálně pět až sedm, ideální počet je tak deset až dvanáct. A co je velmi důležité, neměli byste se soustředit jen na dvě nebo tři barvy, využijte kompletního duhového spektra, protože jen tak vynikne jejich krása, ať je zavěsíte kamkoli.

dva balonky a dort

Čím balónky vlastně plnit

Jakým plynem tedy naplnit balónky, aby se v ovzduší vznášely? V zásadě máte tři možnosti – buď použijete argon, vodík nebo helium. U argonu je ovšem velký problém to, že není cítit ani vidět, a v uzavřeném prostoru může vést jeho vdechování ve vyšší koncentraci až k udušení.

Kvůli možné otravě argonem pak připadají jen vodík a helium. Vodíkem se také kdysi plnily vzducholodi, jenže tento plyn je velmi nebezpečná třaskavina a hořlavina, na což také doplatila v roce 1923 vzducholoď Hindenburg. Ve hře tedy zůstává pouze helium, plyn velmi lehký, téměř jako vodík, ale pro tyto účely zcela bezpečný.